Jak szukać i gdzie kupować części zamienne

Każdy, kto serwisuje swój motocykl, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z problemem wymiany podzespołów lub ich elementów. Poszukiwanie części zamiennych może stać się prawdziwym wyzwaniem, jeśli nie znamy numerów przypisanych im przez producenta. Dodatkowo zadanie komplikuje się wtedy, gdy nie chcemy przepłacać!

W jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem? Zakładam, że oryginalne części będziemy kupować w Internecie, a kryterium wyboru będzie cena. 😉

Wyszukiwanie numeru części

Po pierwsze, jeżeli słowny opis szukanej części okazuje się niewystarczający, należy ustalić numer nadany jej przez producenta. Jak to zrobić?

W przypadku Suzuki dobrym źródłem informacji o numerach części jest strona → Suzuki PartHouse.

Po wybraniu roku produkcji i modelu motocykla, który nas interesuje, znajdziemy ilustracje pokazujące poszczególne podzespoły.

Po otwarciu interesującej nas podstrony pokaże się dokładniejszy rysunek oraz lista z numerami części. Niekiedy, w przypadku śrub i oringów, obok numeru części podano również wymiary.

Suzuki PartHouse to nie tylko marka Suzuki, na stronie można znaleźć również rozrysowane motocykle innych producentów.

W przypadku motocykli Honda wolę jednak korzystać ze strony oficjalnego dystrybutora części tej marki w Polsce →  Honda – Motocyklowe Centrum Serwisowe.

Tutaj postępujemy tak samo jak w przypadku Suzuki PartHouse. Na stronie znajdziemy rozrysowane na ilustracjach podzespoły motocykli Honda obok których podano numery części i ich ceny.

Kolejną przydatną bazą danych jest strona internetowego sklepu firmy → LARSSON, dużego dystrybutora części do motocykli różnych marek. Oprócz oryginalnych części znajdziemy tutaj również zamienniki części eksploatacyjnych. Możemy sprawdzić ich numery nadane przez producentów i wykorzystać do wyszukania w Internecie najkorzystniejszej dla nas oferty.

W tym sklepie warto założyć konto, aby móc uzyskać podgląd cen i dostępności towarów. Nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami.

Gdzie kupować?

Internet daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyszukiwania najlepszych dla nas ofert i ich realizacji bez wychodzenia z domu. 🙂

Z oficjalnych dystrybutorów, czy też sklepu LARSSON’a korzystałbym w ostateczności, bo praktyka pokazuje, że jeśli szukana część będzie dostępna z innego źródła to jest duża szansa, że cena będzie niższa! 😉

Ja zazwyczaj poszukiwania zaczynam na → Allegro. Tutaj możemy szybko i łatwo sprawdzić dostępność oraz porównać ceny szukanej części.

Na pewno warto też wrzucić numer części w Google, żeby zorientować się, czy nie występuje w jakimś sklepie prowadzącym sprzedaż przez Internet, ale nieobecnym na Allegro.

Na szczególną uwagę zasługuje na pewno sklep → ATV Expert. Wycena większości części do motocykli Suzuki odbywa się on-line. W przypadku innych marek wystarczy wysłać e-mail. Ceny bywają tutaj bardzo konkurencyjne.

I to już chyba wszystko. Jeśli macie jakieś swoje wypracowane sposoby i pomysły, podzielcie się nimi wysyłając do mnie email. 🙂


Na blogu i Instagramie dzielę się wiedzą oraz doświadczeniem. Jeśli wśród moich artykułów i postów znajdziesz coś dla siebie, możesz postawić mi kawę ☕, którą z przyjemnością wypiję w garażu realizując kolejny projekt! Dziękuję! 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

motocyklowe podróże małe i duże