Dożynki na Kaszubach

Na Kaszubach trwają dożynki. 😉 Żeby to sprawdzić postanowiłem w weekend pokręcić się trochę w pobliżu Kościerzyny.

W sobotę zaliczyłem kilkanaście leśnych duktów i polnych dróg na terenie i w okolicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Na mojej trasie nie zabrakło również szutrów. 😉

Niedzielę przeznaczyłem na odwiedzenie rejonów rozlewiska rzeki Wdy. W miejscowości Tleń zajechałem do zlokalizowanego w lesie, opuszczonego WDW “Rybitwa.” Byłem w tym miejscu ćwierć wieku temu w czasach jego świetności . Od około 10 lat ośrodek nie funkcjonuje, a jego infrastruktura została całkowicie zdewastowana przez wandali i złodziei.  Masakra! 🙁


Opis tras

DSC01170

Z obwodnicy Trójmiasta kierujemy się na gdańską Matarnię. Kawałek jedziemy drogą nr 7 w kierunku Żukowa. Przed Żukowem skręcamy w lewo na miejscowość Przyjaźń. Na rozjeździe w Skrzeszewie Żukowskim znów w lewo i leśnym duktem (przyjemny skrót) dojeżdżamy do asfaltowej drogi na Nową Wieś Przywidzką. Stamtąd trafiamy do Przywidza, a następnie szosą nr 221 jedziemy na Kościerzynę. Przed Kościerzyną skręcamy na Wielki Klincz i Sarnowy. W Sarnowy przecinamy drogę nr 214 i jedziemy dalej prosto do Wąglikowic. To już drogi szutrowe. 😉 Z Wąglikowic do Loryńca pokonujemy kawałeczek asfaltu i mamy kolejną szutrówkę, która biegnie na Szludron, a stamtąd w kierunku miejscowości Kalisz. W Kaliszu przecinamy drogę nr 235 (po prawej na rogu skrzyżowania mijamy ceglany domek) i jedziemy prosto, a za torami skręcamy w lewo. Leśną drogą docieramy do zabudowań w Nowe Słone, skręcamy przed nimi w lewo i dalej jadąc cały czas prosto (po drodze przetniemy najpierw szutrówkę, potem drogę asfaltową) docieramy do Trzebunia.

W Trzebuniu wjeżdżamy na szutrową drogę (jej początek przy sklepie i jednostce OSP) i jedziemy w kierunku Zimnego Dworu, potem leśnymi duktami (będzie też kawałek asfaltu i trochę kocich łbów) kierujemy się na Dywan. Dojeżdżamy do mostka i zabudowań, jedziemy dalej (tutaj kocie łby zamienią się w leśna drogę). Po wjechaniu na asfalt skręcamy w prawo, a następnie w Sominach za jeziorem w lewo i przez Skoszewo oraz Skoszewko (trochę asfaltu, trochę szutrów i polnych dróg) dojeżdżamy do Windorpu. Stąd kierujemy się na Kruszyn, potem Parzyn i przez Wysoką Zaborską oraz Główczewice dojeżdżamy do miejscowości Raduń.

Tu z drogi nr 235 skręcamy w prawo na Tkalnie, jedziemy przez Kolano i Czarne, gdzie odbijamy w lewo i po chwili jesteśmy na szutrowej drodze prowadzącej do Wiela, która krzyżuje się między innymi z szutrówkami biegnącymi w kierunku Słupinka (a dalej do Kościerzyny) i Przytarni.

Do Tlenia możemy dojechać drogą nr 235 biegnąca z Kościerzyny. W Brusach skręcamy do Czerska, a dalej na Śliwice i Tleń. W lasach Wdeckiego Parku Krajobrazowego prawie cały czas towarzyszą nam bardzo ładne widoki i równy, nowy asfalt. Z Tlenia kierujemy się na Osie, a na drogę nr 91 wyjeżdżamy w Warlubiu.